Vegan Tariflerim

Sporcular Vegan Olabilir mi?

Sporcular Vegan Olabilir mi? Bir çok kişi gibi sizde profesyonel bir sporcunun ya da amatör olarak sporla ilgilenen bir kişinin mutlaka hayvansal protein ile beslemesi gerektiğini düşünebilirsiniz.

Peki ya size tarihteki en ihtişamlı ve güçlü dövüşçülerden olan Roma gladyatörlerinin bir çoğunun vejeteryan olduğunu söylesem bu sizi şaşırtır mı?

Muhtemelen evet çünkü ilk duyduğumda bende çok şaşırmıştım. Tarihi Efes harabelerinden çıkartılan Gladyatörlerin kemiklerinde bulunan strontiyum oranı özellikle vejeteryan olanlarda çok daha yüksek miktarda olduğu ölçülmüştür. Ve o dönemde yaşamış olan bir çok gladyatörün bu denli güçlü kas ve kemiklere sahip olmasında bitki bazlı diyetlerinin en büyük role sahip olduğu düşünülüyor. Bir sporcunun güçlü ve dayanıklı olmasının tek sebebi protein mi? tabi ki hayır.

Egzersiz yada müsabaka esnasında gerekli olan enerjiyi proteinden aldığımızı düşünüyorduk ancak yine araştırmalar bununda aslında bu şekilde olmadığını ortaya koydu. Aslında enerjiyi karbonhidratlar dan ve kaslardaki glikojen depolarından sağlarız. Karbonhidrattan almamız gereken kaloriyi proteinden aldığımız zaman ise kronik bir karbonhidrat ya da glikojen yokluğu yaşarız. Bunun sonucu ise kronik yorgunluk ve enerji kaybı olacaktır ve bu durumda bir sonraki antrenman ya da müsabakaya tam anlamıyla hazırlanamayız.

1800’lerin başında etin temel protein kaynağı olduğu fikri dünya kamuoyuna aşılanmış bir fikirdir. Ve maalesef o dönemde bitkisel bazlı proteinlerin faydası göz ardı edilmiştir. Ancak ilerleyen yıllarda bir çok vejeteryan ve vegan sporcunun başarıları bu düşüncenin aslında ne kadar yanlış olduğunu gösteren bir belge niteliğindedir.

Yani temel düşünce hayvansal bazlı beslenmenin ( et,tavuk, balık, süt vs) daha kuvvetli ve güçlü kaslara sahip olmanın tek yolu olduğunu söylüyordu. Ama bu insanların bilinç altına zorla yerleştirilmiş bir düşünceydi. Sonuç olarak yediğiniz etin temeli hangi besinle oluşuyor? Tabi ki otlardan. Eminim ki bir çok kişi hiçbir zaman bunu bu şekilde değerlendirmedi. Bir inek otla beslenir ve o ineğin etindeki protein ona bitkiden geçer yani topraktan. Bakış açımızı değiştirdiğimizde olayların farklı yönlerini de keşfederiz.

Sağlıklı günler…

Exit mobile version