Vegan Tariflerim

Veganlığın Faydaları ve Zararları

Son günlerde popülerliği giderek artan ve insanlar tarafından yaşam tarzı olarak benimsenmeye başlanan veganlık neden bu kadar popüler hale geldi? Faydaları ve zararları neler bu konu hakkında sizleri bilgilendireceğini düşündüm bir yazı paylaşmak isterim. Vegan beslenme ve yaşam tarzı popüler kütürün bir ürünü olmanın ötesinde bir olgu aslında. Çünkü dünyamızın geleceği buna bağlı desek abartmış olmayız. Nasıl mı ? Gelin birlikte veganlığı yaşam tarzı haline getiren bir bireyin hem kendisi hem dünyamız için ne gibi faydalar sağlayabileceğini maddeler halinde yazalım .

Yukarıda gördüğünüz maddeler kişinin bireysel olarak kendi sağlığını birebir etkileyen durumlardır. Birde işin etik kısmı var ki aslında bir çok veganın bu yaşam tarzını seçmesinin temel sebebidir. Şimdide veganlığı tercih ettiğimizde dünyamız ve gelecek nesillerimiz  için neler yapabiliriz ona bakalım.

Peki veganlığın zararı yok mu? Bu soruya gelecek olursak, tek bir sorun göze çarpıyor. Sadece hayvansal gıdalardan alınan bazı vitaminlerin bitkilerden alınamayacağı söyleniyor. Ancak ben basit bir mantıktan bahsetmek istiyorum ve değerlendirmesini size bırakıyorum. Bir hayvanın etinde bulunan vitamin ona nereden geçiyor? Tabiki yediklerinden. Peki inek, koyun, keçi gibi hayvanlar ne yerler? Tabiki bitkileri yerler ve bu vitaminler o canlıya bitki aracılığıyla geçer. Ayrıca günümüzde besi hayvanları açık alanda değilde çiftliklerde yem ile beslendiği için bu canlılarada bu bahsi geçen vitaminler (B12 gibi) bulunmuyor ve  dışarıdan ayrıca veriliyor. Buradan şu sonuca varıyoruz. Günümüzde insanların bu eksik kalan vitaminleri gıda takviyeleri aracılığı ile rahatlıkla alabilirler. Tüketilen etlerde bu vitaminler zaten yeterli miktarda yok . 

Gördüğünüz gibi vegan olmanın hem bireysel bazda hemde gezegenemiz için sağladığı faydalar saymakla bitmiyor. Şimdi herkes şapkasını önüne koymalı ve bir karar vermeli. Bu dünyaya sadece kendimiz ve zevklerimiz için mi geldik? Yoksa, dünyada yer almamızın bir amacı olmalı ve gezegenimize,canlılara ve gelecek nesillerimize bir şekilde katkıda bulunmalıyız mı? Tarafımızı seçmeliyiz. 

Sevgi dolu ,mutlu ve sağlıklı günler…

Exit mobile version