Vegan Tariflerim

Genç Kalmanın Sırrı

Genç kalmanın sırrı

Günümüzde insanların üzerinde en çok durduğu ve kafa yorduğu konulardan biri sanırım genç ve güzel görünme konusu desek yanılmış olmayız. Aslında bu durum, çağlar boyunca hep böyle olmuştur. Sonuçta herkes genç ve güzel görünmek ister. Küresel anlamda bu alana harcanan paralar inanılmaz boyutlarda. İnsanlar daha genç kalabilmek için her türlü yöntemi deniyorlar. Ancak burada yanlış olan bir şeyler var. Çünkü insanlar genç kalabilmek uğruna yaptıkları her şeyi dıştan yapıyorlar. Gelin bunu biraz açalım. Genç kalabilmek uğruna alınan cilt bakım ürünleri, yapılan cerrahi ve estetik operasyonlar bunların hepsi dıştan yapılan iyileştirme çabaları. Peki ama asıl önemli olan şeyin hücresel ve moleküler anlamda beslenme olduğunu bilenler kimler? Yada şöyle soralım bu konuda doğru adımlar atanlar kimler?

Nedir bu hücresel ve moleküler beslenme? Şimdi bunu açıklayalım.

Sizlerinde bildiği üzere insan vücudu hücrelerden oluşur. Hücreler ise Amino Asit zincirinden yani proteinlerden oluşur. Peki yaşlanma denilen şey vücutta nasıl gerçekleşir? Hücrelerin artık eskisi gibi kaliteli şeklide yenilenememesi ve hücresel yıkım ile meydana gelir. Dolayısıyla bizim genç kalabilmemiz için öncelikle hücrelerimize iyi bakmamız ve onları en kaliteli şekilde beslememiz gerekir.

İnsan vücudunda 110 trilyon civarında hücre bulunur (kan hücresi, kemik hücresi, kas hücresi, doku hücresi vs). Ve bu hücreler yaklaşık olarak yılda bir kez ölür ve  tamamen yenilenirler (bazı hücreler günlük olarak bazıları ise ayda bir bu işlemi gerçekleştirir). Peki tamamen yenileniyorlarsa biz nasıl yaşlanıyoruz? Bu soruyu duyar gibiyim. Şu şekilde; evet tüm hücrelerimiz yenileniyor ancak siz, hücrelerin ihtiyacı olan proteini, vitaminler ve mineralleri yeterli kalitede veremezseniz bu hücreler hasarlı olarak yenilenir ve yıkıma sebep olur. Yani öncelikle içten, moleküllerimize kadar kaliteli şekilde beslenmeliyiz ki gerçekten genç kalmamızı sağlayacak olan hücreler sağlıklı ve kaliteli şekilde yenilenebilsinler. Ayrıca düzenli egzersiz ve düzenli uykununda bu konuda inanılmaz önemli olduğunu söylemek isterim. Tabiki sigara,alkol ve uyuşturucu etkiye sahip maddeleri söylememe gerek bile yok sanırım. Bunlar hücresel yıkımın en temel sebeplerinden .Konuyu toparlayacak olursak; binlerce lirayı estetik ve cerrahi operasyonlara vermeden önce, yapılması gerekeni, yani hücresel beslenmeyi tam olarak sağlayabilirsek çok kaliteli bir bedende sadece yaş alırız. Genç kalmanın sırrı var mı? Evet var kaliteli yaşamak.

Sağlıklı günler…

Exit mobile version