Vegan Tariflerim

Bitki Bazlı Beslenme Alışverişi İçin 5 Tüyo

Eğer bitki bazlı beslenme alışkanlığınızı yeni edindiyseniz, sağlam bir mutfak alışveriş planı yapmak zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlarken, stresten de kurtulmanıza yardımcı olur. İşte, alışverişe çıktığınızda kullanabileceğiniz bazı tüyolar.

1. ALIŞVERİŞ SEPETİNİZDE YER AÇIN

Alışverişteyken alışveriş sepetinizi meyve, sebze, tam tahıllar, kuruyemişler, tohumlar ve bitkisel bazlı süt ürünleri, et ve yumurta alternatifleri ile kasıtlı olarak doldurmaya başladığınızda zaman içerisinde farkında bile olmadan hayvansal bazlı ürünleri tercih etmemeye başlayacaksınız.

2. DONDURULMUŞ ÜRÜNLER SATIN ALIN

Dondurulmuş meyve ve sebzeler hem çok kullanışlı hem de taze alternatiflerine göre daha ucuzdur. Üstelik dondurulmuş ürünlerin harika bir faydası var: dondurulmuş ürünler genellikle daha fazla besin içerir çünkü en olgun zamanlarında toplanır ve dondurulurlar. Dondurulmuş dut, çilek, kiraz ve diğer egzotik meyveler smoothie, kek, pasta ve benzeri ürünlerin yapımında kullanılabilirler. Brokoli, ıspanak, fasulye ve kuşkonmaz gibi dondurulmuş sebzeler ise birçok yemek yapımında kullanılabilinir.

Önceden kesilmiş veya dilimlenmiş meyve ve sebzeler satın almak da zamandan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

3. TASARRUF ETMEK İÇİN TOPLU ÜRÜN SATIN ALIN

Belirli ürünlerden tek tek almak yerine birden fazla ürün içeren paketleri satın almak tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Kuruyemiş, tohum, mercimek, baharat, tahıllar ve sağlıklı atıştırmalıkları toplu bir şekilde satın alabilirsiniz. Günümüzde birçok marka, ürünlerini paket halinde satmaktadır.

4. MARKETLERDEKİ FİYATLARI KARŞILAŞTIRIN

Bitkisel bazlı alternatifler farklı mağazalarda farklı tutarlara satılmaktadır. Eğer yaşadığınız bölgede alışveriş yapabileceğiniz birden fazla mağaza varsa hepsini ziyaret edip, kendiniz için en uygun alternatifleri belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda sadece bitkisel ürünler satan mağazalar da ülkemizde yaygınlaşmaya başladı. Buralardan normal mağazalarda bulamadığınız birçok farklı ürünü bulabilirsiniz. Biraz araştırma yapmak hem alışveriş maceranızı kolaylaştırır hem de tasarruf etmenizi sağlar.

5. EĞER BÜTÇENİZ KISITLIYSA TAM TAHILLI ÜRÜNLERİ TERCİH EDİN. HEM DAHA UCUZLAR HEM DE DAHA SAĞLIKLILAR

Fasulye ve tam tahıl gibi birçok bitkisel bazlı ürün ve birçok meyve ve sebze çeşitli yemekler yapmanız için en ucuz yollu tercihlerdir. Bu gibi besinler ile makarna, çorba, tatlı, ana yemek, krep, sandviç ve benzeri birçok öğün hazırlayabilirsiniz. Ayrıca tarifler kategorimizden bunlar gibi ve benzeri birçok tarifi de inceleyebilirsiniz.

Exit mobile version