Vegan Tariflerim

Aracıyı Ortadan Kaldırmak

Et ve diğer hayvan bazlı yiyeceklerin tek veya en iyi protein kaynağı olduğuna inandırıldığımız için insanlar protein tüketmek istediğinde ilk olarak bu gibi yiyecekleri tercih ediyorlar. Birçok insanın farkına varmadığı konu ise tükettikleri hayvanların sadece birer aracı olduklarıdır. Çünkü bu hayvanların büyük bir çoğunluğu proteinleri tükettikleri ve orijinal protein kaynakları olan bitkilerden temin ediyor. Aslında fil, gergedan, goril ve at gibi dünyadaki en büyük ve en güçlü hayvanların tamamı otoburdur. Bu sayede daha büyük kas kütleleri oluşturmak ve sağlıklarını korumak için ihtiyaçları olandan daha fazla protein tüketmektedirler.

Yaygın olarak bilinenin aksine, bitkisel bazlı ve hayvansal bazlı beslenenler arasında bugüne kadar yapılmış en kapsamlı araştırma bitkisel bazlı beslenen ortalama bir insanın sadece yeterli miktarda protein tüketmediğini, ihtiyacı olandan %70 daha fazla tükettiğini kanıtlamıştır. İronik olarak hayvansal bazlı beslenenlerin büyük bir çoğunluğu tükettiği proteinin yarısını da bitkilerden elde etmektedir. Bu yüzden fıstık ezmeli bir sandviçin bir porsiyon dana eti veya 3 büyük yumurta kadar protein içerdiğine şaşırmamak gerekiyor.

Lobiler ve piyasa tekellerinin işbirliği ile halkın proteinler ile ilgili bir diğer yanılsaması ise bitkisel bazlı proteinlerin kalitesiz olduğu çünkü bitkilerin gerekli amino asitleri içermediğidir. Bu da oldukça yanlış bir bilgidir çünkü her bir bitki her türlü gerekli amino asidi farklı miktarlarda içermektedir. Ancak bazı bitkilerin diğerlerinden daha fazla veya daha çok amino asit içerdiği doğrudur. Ama unutmamak gerekiyor ki, vücutlarımız proteinleri parçalayarak amino asitlere dönüştürüyor ve gerektiği zaman bunları birleştirerek, gerekli proteinleri üretiyor. Bu durum, konu güç kazanmak ve kas kütlesi geliştirmek olduğunda bilimsel araştırmaların tamamının sürekli olarak bitkisel proteinlerin hayvansal proteinlerden daha faydalı olduğunu ispatlamasını açıklamaktadır.

Artık bitkilerden yeterli miktarda protein almanın hiç de zor bir şey olmadığını öğrendiğimize göre, başka bir konuyu ele alalım: bu kadar bol protein nasıl elde edilebiliyor?

Exit mobile version