Vegan Tariflerim

Proteinin Önemi

Protein vücudun en önemli yapı taşlarından birisidir. Doku büyümesi ve onarımının yanı sıra hormonlarımızın ve bağışıklık sistemimizin doğru bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Proteinler amino asitlerden meydana gelir ve insan vücudu 20 amino aside ihtiyaç duyar. Bu amino asitlerin 11’i (“önemsiz” veya “vazgeçilebilir” amino asitler olarak bilinirler) vücudumuz tarafından üretilebilinir. Bu yüzden bunları besinler yoluyla almak gerekli değildir. Ancak vücudumuzun üretemediği 9 amino asit (“önemli” veya “vazgeçilemez” amino asitler olarak bilinirler) besinler yolu ile mutlaka almak zorunda olduğumuz amino asitlerdir.

Ne kadar önemli olsa bile birçok insan günlük ihtiyacını karşılamak için çok fazla proteine ihtiyaç duymaz. Bunun nedeni vücudumuzun proteini etkili bir şekilde geri dönüştürmesi ve özellikle karbonhidratlar başta olmak üzere egzersizler sırasında yakıt için başka besinleri tercih etmesidir. Aslında ortalama bir insan günlük protein ihtiyacının iki katı kadar protein tüketmektedir.

Öte yandan sporcular ve düzenli olarak egzersiz yapanlar, yüksek hareketliliğin neden olduğu hasarları onarmak ve iyileştirmek (5,6) için genelde “ortalama” bir insandan daha fazla proteine ihtiyaç duyar.

Exit mobile version