Vegan Tariflerim

En iyi protein kaynakları, Protein türleri

Hayvanlar protein konusunda sadece aracı değillerdir, aynı zamanda bitkilerin lif ve antioksidan gibi faydalı besinlerini sindirdiklerinden pestisit ve cıva gibi kirletici maddeleri vücutlarında biriktirdiklerinden ve endotoksin ve Neu5Gc gibi son derece iltihaplanmaya neden olan maddelere sahip olduklarından, kötü bir aracıdırlar. Et ve diğer hayvansal bazlı ürünler bağırsak floramızın değişmesine neden olarak trimetilamin N-oksit gibi iltihaplanmaya neden olan moleküllerin üretilmesine de neden olurlar.

Bu, tek bir hamburger tüketmenin iltihaplanma riskini nasıl %70 oranında arttırabildiğini ve kan dolaşımını olumsuz yönde etkilediğini açıklamaktadır. İltihaplanma ve kan dolaşımındaki bozukluk sadece kısa vadeli performansınızı etkilemez, aynı zamanda uzun vadede kalp hastalıkları ve çeşitli türdeki kanserler gibi sağlık sorunlarına da neden olur.

Her ne kadar hayvan bazlı proteinler performansımızı etkilese bile bitki bazlı proteinler bunun tam tersini yaparlar çünkü içlerinde iltihaplanmayı azaltan ve kan dolaşımını arttıran C vitamini ve karatenoidler gibi fitokimyasallar, lif ve antioksidanlar bulunmaktadır. Ortalama olarak bitkiler hayvansal bazlı ürünlerden 64 kat daha fazla antioksidan içermektedir. Bir marul bile bir somondan veya yumurtadan daha fazla antioksidana sahiptir. Bitkisel proteinlerin bağırsak florasını optimize ettiği de bilinmektedir. Sonuç olarak, bitkisel bazlı beslenmeye başlamak sadece üç hafta içerisinde iltihaplanma riskinizi %29 oranında azaltmaktadır.

Binlerce şampiyon sporcunun deneyimlediği gibi bitkisel bazlı yiyecekler sporcuların performanslarını destekleyecek kadar ve hatta daha fazla protein içermektedir. Ancak buna ek olarak, içerdikleri protein türlerine bağlı olarak özel avantajlar da sağlamaktadırlar. Bu faydalar arasında iltihaplanma riskini ve vücut yağını azaltmak, iyileşme süresini kısaltmak ve kan dolaşımını arttırmak da var. Uzmanlar bitkisel bazlı beslenmenin sporcular da dahil olmak üzere herkesin protein ihtiyacını ve hatta daha fazlasını kolayca karşılayabileceğini belirtmektedir.

Bitkisel bazlı beslenen ve sporcu olmayan ama gün içindeki enerji miktarını arttırmak, iltihaplanmaları azaltmak ve daha sağlıklı olmak isteyenler de bitkisel proteinlerden faydalanmaktadır. Performansı bir kenara bırakırsak ve sadece sağlık açısından ele alırsak, bitkisel bazlı beslenmeler birçok kronik hastalığı engelleyebilmektedir ve Dünya Sağlık Örgütü de daha az hayvan kaynaklı yiyecek ve daha fazla bitki kaynaklı yiyecek tüketmemizi öneriyor.

Uzun lafın kısası: en iyi protein kaynağı bitkilerdir.

Exit mobile version