Vegan Tariflerim

Protein Önerileri

Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi bitkisel bazlı beslenenler de dahil olmak üzere birçok insan gerektiğinden daha fazla protein tüketmektedir. Günlük tüketilmesi gereken protein miktarı toplumdan topluma farklılık göstermektedir ancak bu miktar birçok ülke için ortalama kilo başına 0.8 gramdır. Yani 77 kilogramlık bir kişi günde yaklaşık 62 gram protein tüketmelidir.

Yine daha önce de bahsettiğimiz gibi sporcular ve düzenli olarak egzersiz yapanlar genellikle yaptıkları spora bağlı olarak daha fazla protein tüketmek zorundadır. Koşu veya bisiklet sürmek gibi dayanıklık gerektiren sporları yapanlar, daha hızlı iyileşmek ve performanslarını arttırmak için ortalama bir insandan %50 oranında daha fazla protein tüketmelidir. Zaten bu gibi sporlarla uğraşan birçok sporcu daha fazla kalori tüketerek, doğal bir biçimde daha fazla protein de tüketmektedir.

Vücut geliştiriciler ve güce dayalı spor yapan sporcular genel kitlenin tükettiğinin iki katı kadar daha fazla protein tüketmelidir (kilo başına 1.6 ila 2.2 gram). İster hayvan bazlı ister bitki bazlı olsun, bu kişilerin tükettikleri proteinin gün içindeki dağılımı çok önemlidir.

Neyse ki, çok farklı spor alanlarıyla ilgilenen ve bitkisel bazlı beslenen sporcular, hangi besinlerde hangi vitaminler, proteinler ve benzeri mikro besinlerin olduğunu temel düzeyde de bilmenin yeterli miktarda protein tüketmek için gerekli ve yeterli olduğunu göstermiştir. Bitkilerde bol miktarda protein olduğundan doğal olarak da yeterli miktarlarda tüketim çok kolay oluyor.

Bunlardan daha da önemlisi ise, yukarıda bahsettiğimiz gibi farklı bitkilerdeki farklı türdeki proteinlerin farklı faydaları var.

Protein açısından zengin bitkisel besinler ve öğünler de dahil olmak üzere bu konuda daha fazla bilgi edinmek için Makaleler kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Exit mobile version