Vegan Tariflerim

Bitkisel Öğünler Hazırlamak İçin 5 Tüyo

Peynirli makaroni, pirinçli yemekler ve ıslak kekler gibi klasik yiyecekler de dahil olmak üzere her yemeği bitki bazlı ürünlerle hazırlayabileceğimiz bir çağda yaşıyoruz. Elbette bu, bitkisel bazlı beslenme alışkanlığını yeni edinen kişiler için biraz zorlu bir süreç olabilir. İşte, yeni başlayanlar için hayatınızı kolaylaştıracak 5 tüyo.

1. AYNI BAHARATLARI VE SOSLARI KULLANIN

Bitkisel bazlı beslenmeye yeni başlayan insanlar genellikle hayvansal bazlı yemeklerde tükettikleri baharatları ve sosları seviyor oluyor. Et ve balık gibi yiyeceklerde asıl lezzeti katan genellikle bu gibi maddeler. Eskiden tükettiğiniz hayvan bazlı yemeklerdeki baharatları ve marinasyon, ızgara ve benzeri pişirme tekniklerini bitkisel bazlı öğünleriniz için de kullanabilirsiniz. Örneğin, Mangalda Nohut ve Havuç veya Tempeh pastırması tarifimizi deneyebilirsiniz.

2. HER ŞEYİ SİL BAŞTAN YAPMANIZA GEREK YOK

Her ne kadar birçok insan yemeklerini kendi yapsa bile bazılarının bunu yapmak için yeterli vakti olmayabiliyor. Bu utanılacak bir şey değildir ve kendi yoğun programınıza en uygun seçenek sizin için her daim en faydalı seçenektir. Eğer hazır soslar, baharatlar ve bitkisel bazlı alternatifler hayvansal bazlı beslenmenizi minimuma indirgeyecekse, neden bunlardan faydalanmayasınız ki? Bu sayede mutfakta daha az zaman harcayarak, afiyetle tüketebileceğiniz yemekler hazırlayabilirsiniz.

3. BLENDERDAN GEÇİREREK VEYA PÜRE YAPARAK DAHA FAZLA MEYVE VE SEBZE TÜKETİN

Eğer siz veya aileniz çok fazla meyve veya sebze yemeyi sevmiyorsa, bunları püre haline getirerek smoothie hazırlayabilir veya çorbalarınıza ekleyebilirsiniz. Enerji Verici Yeşil Smoothie tarifimiz muz, çilek, ıspanak ve lahana gibi çeşitli lezzetlerle hazırlanıyor ve bir kez tattıktan sonra ne kadar lezzetli olduğuna şaşıracaksınız.

4. KENDİ SALATALARINIZI YARATIN

Bir kase salata hem beslenme programınıza çeşitlik katar hem de çok kolay bir şekilde hazırlanır. Salatanızı Pazar gecesinden hazırlayabilir ve tüm hafta boyunca işe götürecek ve son derece doyurucu bir öğle yemeğine sahip olabilirsiniz. Burada önemli olan şey her hafta farklı tahılları, yeşillikleri ve baharatları kullanmaktır. Kızartılmış Tatlı Patates ve Kara Fasulyeli Kinoa Salatamızı kendinize bir rehber olarak kullanabilir ve farklı öğünler hazırlayabilirsiniz.

5. BİTKİSEL BAZLI BESLENMEK İÇİN İLHAM ALMAK ADINA INSTAGRAM, PINTEREST VE BLOGLARI GEZİNİN

Birçok insan için bitkisel bazlı beslenmek yeni lezzetler, dokular, renkler ve kombinasyonlarla dolu bir dünyayla tanışmaları anlamına gelir. Her ne kadar bu başlarda çok zorlu bile görünse, bitkisel bazlı beslenme son zamanlarda çok popüler ve hangi yiyecekleri severseniz, sevin herkesin hoşuna gidecek yemekleri bulmak çok kolay.

Hoşunuza giden siteleri gezin. Elbette Tarifler kategorimiz bunun için iyi bir başlangıç olacaktır. Eğer Instagram veya Twitter’ı aktif olarak kullanıyorsanız çeşitli etiketlerle aramalar yaparak birçok lezzetli yemeğe ulaşabilirsiniz (#bitkiseltarifler, #vegantarifleri, vb gibi).

Exit mobile version