Vegan Tariflerim

Ne kadar proteine ihtiyacımız var?

Protein vücudumuzun ana yapı taşlarından birisidir ve kaslarımızın gelişimi ve onarımı için gerekli olduğu kadar hormonal ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarımızın doğru bir şekilde çalışması için de çok önemlidir. Bu kadar önemli bir makrobesin olmasına rağmen, birçok insanın günlük olarak çok fazla protein tüketme ihtiyacı yoktur. Bunun en büyük nedenlerinden birisi vücudumuzun proteini geri dönüştürerek kullanabilmesi ve egzersizler sırasında yakıt olarak kullanmak için karbonhidratlar gibi diğer besin maddelerini tercih etmesidir. Üstelik, ortalama bir insan günlük protein ihtiyacının iki katı kadar protein tüketmektedir.

Ancak profesyonel sporcular ve düzenli olarak antrenman yapanlar doku onarımı ve yüksek hareketliliğin neden olduğu vücuttaki diğer zararları onarmak için genellikle “ortalama” bir insandan daha fazla protein tüketme ihtiyacı duyar. İşte, öğrenmek isteyebileceğiniz bazı bilgiler:

Ortlama Bir İnsan

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bitkisel bazlı yeme alışkanlıkları olanlar da dahil olmak üzere çoğu insan genellikle ihtiyacı olandan daha fazla protein tüketmektedir. Günlük önerilen protein tüketim miktarı ülkeden ülkeye değişiklik gösterse bile Türkiye için ortalama şu şekildedir:

Kilogram başına 0.8 gram protein.

Yani 77 kilo olan bir kişi:

0.8 x 77 = günlük yaklaşık 62 gram protein tüketmelidir

Sporcular/Aktif Bireyler:

Yine daha önce de bahsettiğimiz gibi profesyonel sporcuların ve düzenli olarak antreman yapan insanların protein ihtiyacı daha fazladır. Elbette ne kadar protein tüketmeleri gerektiği yaptıkları spor türüne bağlı olarak değişmektedir.

Dayanıklılık Gerektiren Sporlar

Uzun mesafe koşucuları, bisikletçiler ve benzeri dayanıklılık gerektiren spor ile uğraşan sporcular, dokularını onarmak ve performanslarını korumak için ortalama bir insandan %50 daha fazla protein tüketmelidir. Bunu da şu formülle belirleyebiliriz:

Kilogram başına 1.2/1.4 gram protein.

Yani 68 kilo olan bir kişi:

1.4 x 68 = günlük yaklaşık 95 gram protein tüketmelidir

Bu tarz spor ile uğraşan kişilerin büyük bir çoğunluğu doğal bir şekilde bu kadar protein tüketmektedir çünkü genel olarak daha fazla kalori tüketirler ve bu da daha fazla protein demektir.

Exit mobile version